bielizna menstruacyjna

Cykle księżyca a cykle menstruacyjne

24 maja 2021
księżyc kobieta gwiazdy menstruacja

Nasi przodkowie wierzyli, że cykle menstruacyjne kobiet odpowiadały cyklom Księżyca. Uważano, że owulacja przypadała w czasie pełni, a miesiączka w czasie pełnego zaciemnienia Księżyca, czyli nowiu. Wierzono, że życie w zgodzie z fazami Księżyca poprawiało zdrowie, wprowadzało do życia harmonię oraz minimalizowało stres i bóle menstruacyjne.

Współczesne badania potwierdzają wpływ Księżyca na cykle menstruacyjne. W jednym z takich badań przeanalizowano zapiski dotyczące menstruacji (czasu jej trwania i przebiegu) u 22 kobiet. Stwierdzono wówczas, że wszystkie trzy cykle księżycowe (syderyczny, lunacji, zwrotnikowy) wpływają na moment, w którym zaczyna się krwawienie miesięczne. 

Większość kobiet synchronizowała swój cykl menstruacyjny z trwającym przeciętnie 29,5 dnia miesiącem synodycznym, czyli średnim czasem pomiędzy kolejnymi nowiami Księżyca (menstruacja miała miejsce w noc z nowiem lub tuż przed nią).

Cykl syderyczny to inaczej miesiąc gwiazdowy, który odnosi się do średniego czasu obiegu Księżyca wokół Ziemi. W przybliżeniu odpowiada 27 dniom i 7 godzinom.

Lunacja nazywana również, miesiącem synodycznym. Jest to czas pomiędzy kolejnymi nowiami Księżyca (gdy księżyc jest w cały w cieniu i znajduje się między Słońcem a Ziemią). Cykl lunacji (synodyczny) jest o ponad 2 dni dłuższy niż cykl syderyczny i wynosi w przybliżeniu 29,5 dnia.

Cykl zwrotnikowy inaczej miesiąc tropikalny, to czas przejścia Księżyca przez ten sam południk niebieski. Trwa on 27 dni i 7 godzin.

Większość kobiet synchronizowała swój cykl menstruacyjny z trwającym przeciętnie 29,5 dnia miesiącem lunacji. Był to średni czasem pomiędzy kolejnymi nowiami Księżyca, czyli okresami, gdy jest on w cieniu. Wówczas zwykle menstruacja miała miejsce w noc z nowiem lub tuż przed nim.

U części jednak, mimo że cykl miesiączkowy w dużym stopniu pokrywał się z lunacją (miesiącem synodycznym) – menstruacja miała miejsce podczas pełni, a nie nowiu.

Ponadto oddziaływanie księżyca na cykl miesiączkowy było silniejsze zimą niż latem (dłuższe noce). Najsilniejsze było u kobiet młodszych i słabło wraz z wiekiem. 

Ostatnim istotnym czynnikiem wpływającym na związek księżyca z cyklem menstruacyjnym to sztuczne światło. U kobiet, które były narażone na jego dłuższe oddziaływanie (np. praca do późna) naturalna synchronizacja cyklu menstruacyjnego z cyklem księżycowym zdecydowanie słabła.

Należy zatem wnioskować, że synchronizacja cyklu Księżyca z cyklem reprodukcyjnym kobiet to część naszej ewolucji. Niemniej jednak rozwój cywilizacji i między innymi dostęp do sztucznego światła oraz zdolność do szybkiego przemieszczania się między odległymi miejscami na kuli ziemskiej wpływ ten znacząco osłabił.

Wpis powstał przy współpracy producenta bielizny menstruacyjnej

trust underwear

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply